JAMIYAT FAOLIYATIDAGI DALILLAR
“O‘zkimyosanoatloyiha” AJ O‘zbekiston Respublikasi kimyo sanoatining tarmoq instituti bo‘lib, “O‘zkimyosanoat” AJ tarkibiga kiradi.
Jamiyatning asosiy maqsadi – “O‘zkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyati tomonidan amalga oshirilayotgan texnik taraqqiyotni jadallashtirish va kimyo sanoatida sanoat korxonalarini qurishga yo‘naltirilgan kapital qo‘yilmalarning iqtisodiy samaradorligini oshirishga qaratilgan yagona texnik siyosatni amalga oshirishda ishtirok etish, ishlab chiqarish korxonalarini ishlab chiqarish korxonalarini qurish, ishlab chiqarish korxonalarini ishlab chiqarish korxonalarini ishlab chiqarishda tejamkorlik bilan ishlatishdan iborat. asosiy qurilish materiallari va yer resurslaridan oqilona foydalanish O‘zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligining normativ hujjatlariga va O‘zbekiston Respublikasi rahbariyati tomonidan olib borilayotgan siyosatga muvofiq.
Asosiy vazifalar: xalqaro bozorga chiqish bilan faoliyat ko‘lamini kengaytirish, loyiha hujjatlari sifatini oshirish, Jamiyatning moddiy-texnik holatini yaxshilash va malakali kadrlar tayyorlash.
Jamiyatning asosiy faoliyati:
- ob'ektlarni qurish bo'yicha loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish va ob'ektlar qurilishiga arxitektura nazoratini amalga oshirish;
- kichiklar uchun individual loyihalar va ishchi chizmalarni amalga oshirish
va o'rta biznes;
- O‘zbekiston Respublikasi hududida amalga oshirilayotgan loyihalar bo‘yicha xorijiy kompaniyalar tomonidan ishlab chiqilgan loyiha hujjatlarini amaldagi texnik standartlar va qoidalar, GOSTlar va qonun hujjatlariga muvofiqligini tasdiqlash (moslashtirish);
- Favqulodda vaziyatlarda mahalliylashtirish rejalari uchun hujjatlarni ishlab chiqish;
- loyihalashtirilgan ishlab chiqarishlarning biznes-rejalari, texnik-iqtisodiy asoslari, texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish;
- texnologik reglamentlarni ishlab chiqish, korxonalar tomonidan ishlab chiqilgan texnologik reglamentlar va loyiha hujjatlarini muvofiqlashtirish;
- energiya resurslarini iste'mol qilish normalarini ishlab chiqish;
- ishlab chiqarish maydonlari va qurilish maydonlarining ekologiyasi bo'yicha ZVOS, ZEP loyihalarini amalga oshirish.
- korxonalar rahbarlari va bosh mutaxassislari uchun mehnatni muhofaza qilish va xavfsizlik bo'yicha qoidalar, me'yorlar va yo'riqnomalar bo'yicha o'qitish va bilimlarini tekshirish uchun kurslar tayyorlash va o'tkazish.
 ob'ektlarni qurish bo'yicha texnik hujjatlarni o'z vaqtida ta'minlash va ob'ektlar qurilishiga arxitektura nazoratini amalga oshirish;
Kichik va o'rta biznes uchun ishchi chizmalarning individual loyihalarini amalga oshirish;
xorijiy kompaniyalar tomonidan ishlab chiqilgan loyiha hujjatlarini tasdiqlash;
Texnik-iqtisodiy asoslarni ishlab chiqish va yangi korxonalar, ishlab chiqarishlar, sexlar qurish uchun maydonlarni tanlashda ishtirok etish;
Favqulodda vaziyatlarda mahalliylashtirish rejalari uchun hujjatlarni ishlab chiqish;
Loyihalashtirilgan ishlab chiqarishlarning biznes-rejalarini ishlab chiqish;
texnologik reglamentlarni ishlab chiqish, korxonalar tomonidan ishlab chiqilgan texnologik reglamentlar va loyiha hujjatlarini muvofiqlashtirish;
Kimyo sanoati korxonalari uchun mehnatni muhofaza qilish qoidalarini ishlab chiqish;
Energiya resurslarini iste’mol qilish me’yorlarini ishlab chiqish;
Ishlab chiqarish maydonlari va qurilish maydonlarining ekologiyasi bo'yicha EIA, ZEP bo'limlarini bajarish;
 Korxonalar rahbarlari va bosh mutaxassislari uchun mehnatni muhofaza qilish va xavfsizlik choralari bo'yicha qoidalar, normalar va yo'riqnomalar bo'yicha bilimlarni o'rgatish va sinovdan o'tkazish bo'yicha kurslarni tayyorlash va o'tkazish.

Факты в деятельности общества
АО «Узкимёсаноатлойиха» является отраслевым институтом химической отрасли Республики Узбекистан, входящим в структуру АО «Узкимёсаноат».
Основная цель общества – участие в осуществлении проводимой АО «Узкимесаноат» единой технической политики, направленной на ускорение технического прогресса и  повышение экономической эффективности капитальных вложений в строительстве промышленных предприятий химической отрасли, экономного расходования основных строительных материалов и рационального использования земельных ресурсов в соответствии с нормативными документами Министерства строительства Республики Узбекистан и политики, проводимой руководством Республики Узбекистан.
Основные задачи: расширение сферы деятельности с выходом на международный рынок, улучшение качества проектной документации, улучшение материально-технического состояния Общества и подготовка квалифицированных кадров.
Основные направления деятельности Общества:
- разработка проектно-сметной документации строительства объектов и осуществление авторского надзора за строительством объектов;
- выполнение индивидуальных проектов и рабочих чертежей по объектам малого
и среднего бизнеса;
- валидация (адаптация) проектной документации, разработанной иностранными компаниями по проектам, реализуемым на территории Республики Узбекистан по проектам, реализуемым на территории Республики Узбекистан на соответствие действующем техническим нормам и правилам, ГОСТам и законодательству;
- разработка документации Планов локализации аварийных ситуаций;
- разработка Бизнес-планов, технико-экономических расчетов, технико-экономических обоснований проектируемых производств;
- разработка технологических регламентов, согласование разработанных предприятиями технологических регламентов и проектной документации;
- разработка норм расхода энергоресурсов;
- выполнение проектов ЗВОС, ЗЭП по экологии промышленных площадок и районов строительства.
- подготовка и проведение курсов по обучению и проверке знаний правил, норм и инструкций по охране труда и технике безопасности руководителей и главных специалистов предприятий.
• Своевременное обеспечение техдокументацией для строительства объектов и осуществление авторского надзора за строительством объектов;
• Выполнение индивидуальных проектов рабочих чертежей по объектам малого и среднего бизнеса;
• Валидация проектной документации, разработанной иностранными компаниями;
• Разработка технико-экономических обоснований и участие в выборе площадок строительства новых предприятий, производств, цехов;
• Разработка документации Планов локализации аварийных ситуаций;
• Разработка Бизнес-планов проектируемых производств;
• Разработка технологических регламентов, согласование разработанных предприятиями технологических регламентов и проектной документации;
• Разработка правил по охране труда для предприятий химической промышленности;
• Разработка норм расхода энергоресурсов;
• Выполнение разделов ЗВОС, ЗЭП по экологии промплощадок и районов строительства;
• Подготовка и проведение курсов по обучению и проверке знаний правил, норм и инструкций по охране труда и технике безопасности руководителей и главных специалистов предприятий.