Jamiyatni rivojlantirish strategiyasi
- barcha e'tibor mijoz va iste'molchiga qaratilgan. Ularning hozirgi va kelajakdagi ehtiyojlarini tushunish, ehtiyojlarini qondirish va loyihalarni amalga oshirish tezligi va sifatini oshirish bilan bog'liq bo'lgan investitsiya imkoniyatlarini hisobga olgan holda ularning kutganlaridan oshib ketishga intilish kerak;
- professionallik va ishbilarmonlik obro'si-mutaxassislarning tajribasi va malakasi, ma'lumotlarning ishonchliligi, mijozlarning sharhlari;
shaffoflik va ochiqlik-ishonchga asoslangan jamoaviy ish va hamkorlik. Tayinlangan ish uchun shaxsiy javobgarlik tuyg'usini rag'batlantirish. Ishlab chiqarish bo'linmalarida o'zaro yordam va daromadga asoslangan munosabatlarni yaratish;
- xodimlarga alohida e'tibor beriladi. Har bir xodim uchun shartlar yaratish o'zini takomillashtirish va o'qitish, ma'naviy va moddiy ehtiyojlarni qondirish uchun;
- axborot texnologiyalaridan foydalanish va rivojlantirish, ilg'or dizayn texnologiyalari, biznes jarayonlarini avtomatlashtirish vositalarini axborot xizmatlari xodimlarining birgalikdagi ishini ta'minlash bilan birlashtirish;
- sifatli va samarali mehnat uchun xodimlarni adolatli mukofotlash. Bitta xodimning manfaatlari tashkilot manfaatlaridan ustun bo'lmasligi kerak;
- tashkilot xodimlarini ijtimoiy qo'llab-quvvatlash;
- dizayn xizmatlari bozorida kurashda halollik.
Jamiyatni rivojlantirish uchun ushbu strategiya qabul qilinadi, bu quyidagilarni ta'minlaydi:
1. Investitsiya qarorlarini qabul qilish uchun ustuvorliklarni belgilash;
2. Qaror qabul qilish muddatlarini qisqartirish;
3. Biznes jarayonlarini takomillashtirish uchun asos yaratish;
4. Samarali boshqaruv tuzilmasini yaratish uchun asos yaratish;
5. Xodimlarni rag'batlantirish uchun asos yaratish, jamiyat ishchilar uchun yanada jozibador bo'ladi, uning mehnat bozorida raqobatbardoshligi oshadi.
6. Jamiyatning sheriklar uchun jozibadorligini oshirish, uning sohadagi raqobatbardosh mavqeini mustahkamlash.
Shu munosabat bilan u taxmin qilinadi:
I. tashkiliy-texnik tadbirlar sohasida:
1. Ilmiy-tadqiqot ishlarini tashkil etish faoliyatini takomillashtirish
va dizayn ishlari sifat jihatidan yangi darajada:
- xorijiy ilmiy-tadqiqot ishlari bilan hamkorlikni rivojlantirish va muhandislik texnologik kompaniyalari tomonidan ilmiy-tadqiqot faoliyati sohasida zamonaviy texnologiyalardan foydalanishning ilg'or tajribasini o'rganish, qo'shma ilmiy-tadqiqot va loyihalash-tadqiqot ishlarini tashkil etish va dizayn amaliyotiga xalqaro standartlarni joriy etish yo'nalishi bo'yicha.
- ob'ektlarni kompleks ilmiy va texnologik loyihalash tizimini joriy etish;
- zamonaviy avtomatlashtirilgan dizayn tizimlarini joriy etish va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari;
- yaqin hamkorlikni tashkil etish orqali fan va ishlab chiqarish o'rtasidagi aloqani mustahkamlash
to'siqlarni aniqlash, texnologik jarayonlarni takomillashtirish yo'nalishi bo'yicha va jamiyat xodimlarining amaliy ko'nikmalarini oshirish.
2. Jamiyatning kadrlar salohiyatini mustahkamlash:
- jamiyat xodimlari, shu jumladan ixtisoslashtirilgan tashkilotlar ishtirokida stajirovka va malaka oshirish kurslarini tashkil etish;
- oliy o'quv yurtlarining iqtidorli talabalari va magistrlarini tanlash bo'yicha tegishli ma'lumotlar bazasini yaratish va bitiruvchilarni mehnat faoliyatini davom ettirish uchun jamiyatga jalb etish bo'yicha tizimli ishlarni tashkil etish;
- yuqori texnologiyali dizayn ko'nikmalarini shakllantirish.
3. Muvofiq loyiha hujjatlarini ishlab chiqarishni takomillashtirish
xalqaro standartlar bilan:
- 3D raqamli modellashtirish kompleksini keng miqyosda joriy etish xodimlarni undan foydalanish bo'yicha o'qitish bilan;
- 3D modellashtirish tartibini ishlab chiqish va tasdiqlash;
- bim menejerlari guruhini yaratish;
- kimyo sanoatining zamonaviy loyihalarida yangi innovatsion texnologiyalarni joriy etish.
4. Tadqiqot jarayonlarini takomillashtirish:
- fizik-kimyoviy tadqiqotlar laboratoriyasini tiklash, zamonaviy uskunalardan foydalangan holda tubdan yangi tadqiqot usullarini tashkil etish va yuqori texnologiyali tizimlar;
-kimyoviy reagentlar, katalizatorlar va texnologiyalarning yangi turlarini ishlab chiqish bilan yuqori sifatli fizik-kimyoviy tadqiqotlar o'tkazish.
5.  Jamiyatning ixtirochilik faoliyatini takomillashtirish:
- ixtirolar bo'yicha ilmiy - tadqiqot va loyihalash ishlari yo'nalishlarini ishlab chiqish va ularni patentga topshirish;
6. Loyihalash va tadqiqot hujjatlarini ishlab chiqish jarayonida rejalashtirish, nazorat qilish, monitoring qilish va ishlarning borishini baholash tizimini joriy etish:
- rejalashtirish tartibini ishlab chiqish va tasdiqlash va loyihalash va tadqiqot ishlarining bajarilishini baholash;
- rejalashtirish tamoyillari asosida jamiyat xodimlarini o'qitish va ixtisoslashgan tashkilotni jalb qilish orqali taqvim rejalarini tuzish.
7. Haftalik hisobot tizimini loyihalash va tadqiqot hujjatlarini ishlab chiqish jarayoniga joriy etish va jarayonlarni boshqarishning xalqaro standartlari asosida tuzilgan shartnomalar bo'yicha ishlarning borishini aniqlash:
- hisobot berish tartibini ishlab chiqish va tasdiqlash;
- jamiyat xodimlarini hisobot tizimlari bo'yicha o'qitish va xalqaro tajriba asosida tuzilgan shartnomalar bo'yicha taraqqiyotni aniqlash.
8. Ilg'or xalqaro amaliyot darajasiga mos keladigan ichki protseduralarni joriy etish usuli bilan loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish tizimini takomillashtirish:
- protseduralarni ishlab chiqish va tasdiqlash: "dizayn ob'ektlarining printsipial va texnologik sxemalarini tuzish uchun belgilar tartibi", "texnik joylarni raqamlash tartibi";
9. Loyihaning turli bosqichlarida hujjatlarni ishlab chiqish bo'yicha xalqaro tajribani o'rganish va loyiha hujjatlarini ishlab chiqish tizimiga "muhandislikning to'liq tsikli"hujjatlarini ishlab chiqish metodologiyasini bosqichma-bosqich joriy etish.:
- loyihalashning keyingi bosqichida loyiha hujjatlarini ishlab chiqish amaliyotiga joriy etish: kontseptual muhandislik, asosiy muhandislik, kengaytirilgan asosiy muhandislik to'plami, batafsil dizayn, ijro hujjatlari.
10. Yuqori darajadagi ACL dizayn va kimyoviy tarmoqlarni raqamlashtirish xizmatlarini joriy etish.
11. Laboratoriyani tiklash uchun bino va binolarni qayta qurish va jamiyatning ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish uchun zamonaviy uskunalarni joylashtirish.
12. Kompaniya xodimlarining mehnat faoliyati uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish uchun kompaniya binosining dizayn binosida ta'mirlash ishlarini olib borish.
II. Uslubiy rivojlanish sohasida:
1. Axborotni qayta ishlash usullarini takomillashtirish:
- raqamli axborotni qayta ishlash tizimlarini, seysmik va geofizik ma'lumotlarni talqin qilish usullarini joriy etish;
- sotib olingan dasturiy mahsulotlar bo'yicha mutaxassislarni tayyorlash kurslarini tashkil etish.
2. Zamonaviy va litsenziyalangan dasturiy ta'minotni joriy etish orqali mahsulot samaradorligi va sifatini oshirish:
- litsenziyalangan dasturiy mahsulotlar majmuasini sotib olish;
- texnologik hisob-kitoblarni amalga oshirishda murakkab muammolarni hal qilish uchun xodimlarni professional foydalanuvchilar darajasida o'qitish.
3. Elektron loyiha hujjat aylanishini boshqarish tizimini rivojlantirish:
- protseduralarni amalga oshirish: dizayn va texnik hujjatlarni raqamlash tartibi, loyiha hujjatlari aylanishi. Loyiha yozishmalari va ma'lumotlarini boshqarish.
III. Faoliyatning yangi yo'nalishlarini joriy etish sohasida:
1. Qayta tiklanadigan laboratoriyada ilmiy tadqiqotlar o'tkazish kimyo sanoatining istiqbolli yo'nalishlari bo'yicha.
2. Kimyo sanoatida texnologik tizimlarning instrumental diagnostikasi.
3. Dizayn hujjatlarini ishlab chiqish va ishlab chiqarishni lokalizatsiya qilish.
4. Risk-servis shartnomalari asosida loyihalarni boshqarish.
5. Aqlli jarayonlarni boshqarish tizimlarini (SCADA) ishlab chiqish va amalga oshirish, shu jumladan sanoat korxonalarini raqamlashtirish.

Основной стратегией развития Общества является «Развитие - через качество». Она включает в себя следующие принципы:
- всё внимание – заказчику и потребителю. Необходимо понимать их настоящие и будущие запросы, удовлетворять их потребности и стремиться превзойти их ожидания с учетом тех инвестиционных возможностей, которыми они располагают с повышением темпов и качества выполнения проектов;
- профессионализм и деловая репутация - опыт и квалификация специалистов, достоверность данных, отзывы Заказчиков;
- прозрачность и открытость - командная работа, основанная на доверии и сотрудничестве. Поощрение чувства личной ответственности за порученное дело. Создание в производственных подразделениях отношений, основанных на взаимопомощи и выручке;
- особое внимание – персоналу. Создание для каждого сотрудника условий для самосовершенствования и обучения, удовлетворения духовных и материальных потребностей;
- использование и развитие информационных технологий, передовых технологий проектирования, интеграция средств автоматизации бизнес процессов с обеспечением совместной работы сотрудников информационного обслуживания;
- справедливое вознаграждение персонала за качественный и эффективный труд. Интересы одного работника не должны превалировать над интересами организации;
- социальная поддержка сотрудников организации;
- честность в борьбе на рынке проектных услуг.
Для развития Общества будет приниматься указанная стратегия, которая обеспечит:
1. Определение приоритетов для принятия инвестиционных решений;
2. Сокращение сроков принятия решений;
3. Формирование основу для совершенствования бизнес-процессов;
4. Создание основы для построения эффективной управленческой структуры;
5. Обеспечение основы для мотивации сотрудников, Общество станет более привлекательным для работников, повысится его конкурентоспособность на рынке труда.
6. Повышение привлекательности Общества для партнеров, усиление его конкурентных позиций в отрасли.
В связи с чем предполагается:
I. В области организационно- технических мероприятий:
1. Совершенствование деятельности по организации научно-исследовательских и проектных работ на качественно новом уровне:
- развитие сотрудничества с зарубежными научно-исследовательскими
и инжиниринговыми технологическими компаниями в направлении изучения передового опыта использования современных технологий в области научно-исследовательской деятельности, возможности организации совместных научно-исследовательских и проектно-изыскательских работ и внедрения международных стандартов в практику проектирования.
- внедрение системы комплексного научно-технологического проектирования объектов;
- внедрение современных автоматизированных систем проектирования и информационно-коммуникационных технологий;
- укрепление связи науки и производства путем организации тесного сотрудничества в направлении выявления узких мест, совершенствования технологических процессов и повышения практических навыков сотрудников Общества.
2. Укрепление кадрового потенциала Общества:
- организация стажировок и курсов повышения квалификации сотрудников Общества, в том числе, с привлечением специализированных организаций;
- организация системной работы по подбору одаренных студентов и магистрантов высших учебных заведений с созданием соответствующей базы данных и привлечение выпускников в Общество для продолжения трудовой деятельности;
- привитие навыков высокотехнологичного проектирования.
3. Совершенствование выпуска проектной документации в соответствии с международными стандартами:
- широкомасштабное внедрение комплекса 3D цифрового моделирования с обучением персонала по его использованию;
- разработка и утверждение процедуры 3D моделирования;
- создание группы BIM менеджеров;
- внедрение новых инновационных технологий в современных проектах химической отрасли.
4. Совершенствование процессов исследований:
- восстановление лаборатории физико-химических исследований, организация принципиально новых методик исследований с применением современного оборудования и высокотехнологических систем;
- проведение качественных физико-химических исследований с разработкой новых видов химических реагентов, катализаторов и технологий.
5. Совершенствование изобретательской деятельности Общества:
- проработка направлений научно- исследовательских и проектных работ в части изобретений и подачи их на патент;
6. Внедрение системы календарного планирования, контроля, мониторинга и оценки прогресса выполнения работ в процесс разработки проектно-изыскательской документации:
- разработка и утверждение процедуры календарного планирования и оценки прогресса выполнения проектно-изыскательских работ;
- проведение обучения персонала Общества по принципам планирования и составления календарных планов путем привлечения специализированной организации.
7. Внедрение в процесс разработки проектно-изыскательской документации системы еженедельной отчетности и определения прогресса работ по заключенным договорам на основе международных стандартов управления процессов:
- разработка и утверждение процедур по отчетности;
- проведение обучения персонала Общества по системам отчётности и определения прогресса по заключенным договорам на основе международного опыта.
8. Усовершенствование системы разработки проектно-сметной документации методом внедрения внутренних процедур, соответствующих уровню передовых международных практик:
- разработка и утверждение процедур: «Процедура условных обозначений для составления принципиально-технологических схем объектов проектирования», «Процедура нумерации технических мест»;
9. Изучение международного опыта разработки документа на разных стадиях проекта и поэтапное внедрение в систему разработки проектной документации методологии разработки документации «Полного цикла инжиниринга»:
- внедрение в практику разработки проектной документации в следующей стадийности проектирования: Концептуальный инжиниринг, Базовый инжиниринг, Расширенный пакет базового инжиниринга, детальное проектирование, Исполнительная документация.
10. Внедрение услуг по проектированию верхнего уровня АСУТП и цифровизации химических отраслей.
11. Реконструкция здания и помещений для восстановления лаборатории и размещения современного оборудования для развития научно-исследовательской деятельности Общества.
12. Проведение ремонтных работ в проектном корпусе здания Общества для создания благоприятных условий для трудовой деятельности работников Общества.
II. В области методологического развития:
1. Совершенствование методов обработки информации:
- внедрение цифровых систем обработки информации, методов интерпретации сейсмических и геофизических данных;
- организация курсов обучения специалистов по приобретаемым программным продуктам.
2. Повышение эффективности и качества выпускаемой продукции путем внедрения современного и лицензированного программного обеспечения:
- закупка комплекса лицензионных программных продуктов;
- обучение сотрудников на уровне профессиональных пользователей для решения сложных задач при проведении технологических расчетов.
3. Развитие системы управления электронного проектного документооборота:
- внедрение процедур: Процедура нумерации проектно-технической документации, Проектный документооборот. Управление проектной корреспонденцией и информацией.
III. В области внедрения новых направлений деятельности:
1. Проведение научных исследований в восстанавливаемой лаборатории
по перспективным направлениям химической отрасли.
2. Инструментальная диагностика технологических систем по химической отрасли.
3. Разработка конструкторской документации и локализация производств.
4. Управление проектами на основе заключения риск-сервис контрактов.
5. Разработка и внедрение интеллектуализированных систем управления технологическими процессами (SCADA), включая цифровизацию промышленных предприятий.